Ambasada SUA a premiat câștigătorii concursului de videoclipuri „Toate ființele umane se nasc libere și egale în demnitate și drepturi” - concursul a fost lansat pe 11 decembrie 2017, de Ziua Drepturilor Omului. Ambasada a primit 61 de videoclipuri de la 29 de licee si colegii din România. Juriul american a luat în considerare eficiența în creșterea gradului de conștientizare privind protejarea drepturilor omului, originalitatea, creativitatea și calitatea video.
 
Concursul s-a desfășurat în parteneriat cu Primăria Municipiului București, care a oferit cadouri finaliștilor. Consilierul pentru Presă și Cultură al Ambasadei SUA, Ron Hawkins, i-a felicitat pe toți participanții și i-a încurajat să participe și în viitor la astfel de competiții.
 
Ambasada SUA a oferit premii pentru ocupanții locurilor I, II și III, și anume: camere video GoPro, aparate foto digitale și Kindle e-readere.
 
Cei 19 finaliști sunt:
 
Agata NICOLAE                                             Liceul „I. Petruș” Otopeni
 
Elena MATEI                                                  Liceul „I. Petruș” Otopeni
 
Alina OLTEANU                                             Liceul „I. Petruș” Otopeni
 
Ioana CAZACU                                               Liceul „I. Petruș” Otopeni
 
Cristina Maria RĂDULESCU                          Colegiul Național „Dr. Ioan Meșota” Brașov 
 
Ana-Maria NEDELCU                                    Colegiul Național „Sf. Sava”  
 
Ieronim SONEA                                              Colegiul Național „Sf. Sava”
 
Ana-Maria CĂZĂNESCU                               Colegiul Național „Sf. Sava”
 
Mihnea POSTOACĂ                                      Colegiul Național „Sf. Sava”
 
Adrian VLĂDESCU                                         Colegiul Național „Sf. Sava”
 
Luca Daniel DRĂGOI                                     Liceul „N. Iorga”
 
Ana PETAC                                                    Liceul „N. Iorga”
 
Laura Elena IFRIM                                         Liceul „N. Iorga”
 
Sara Claudia DAVID                                       Liceul „N. Iorga”
 
Melisa Andreea BOGDAN                             Liceul „Jean Monnet”
 
Ștefan LEPĂDATU                                         Liceul „N. Iorga”
 
Mihai PANĂ                                                    Liceul „N. Iorga”
 
Petre Alexandru PÎRVU                                  Liceul „N. Iorga”
 
Theodor Florian NIȚĂ                                     Liceul „A.I. Cuza”
 
 
Câștigători au fost desemnați: 
 
 
Locul I: Cristina Maria RĂDULESCU

 

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșota” Brașov, Clasa: X

https://www.youtube.com/watch?v=xIciUVJ7HMg

 

Locul II: Ștefan LEPĂDATU, Mihai PANĂ, Petre Alexandru PÎRVU

Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” București, Clasa: X

https://www.youtube.com/watch?v=xeYKpKeJExQ

 

Locul III: Ieronim SONEA, Ana-Maria CĂZĂNESCU, Mihnea POSTOACĂ, Adrian VLĂDESCU

Colegiul Național „Sf. Sava” București, Clasa: X

https://www.youtube.com/watch?v=5E-G0On0kDA

 

Videoclipurile finaliste pot fi văzute la adresa:

https://www.youtube.com/watch?v=8HOwJEyF0Zg&amp=&list=PL78_boc7IEwNjJVMq-pyCnFClhwej_Guq